Králický Sněžník  
Králický Sněžník

Králický Sněžník

Králický Sněžník Králický Sněžník je přirozenou dominantou zdejšího kraje. Rozlohou je sice nejmenší, avšak výškou 1424 třetí nejvyšší pohoří v České republice, tvoří rozmezí mezi Čechami, Moravou a Kladskem. Na našem území je dlouhé 16 km a široké 12 km.

Pohoří Králického Sněžníku

Králický Sněžník tvoří kerné pohoří, které vzniklo tektonickými zdvihy v mladších třetihorách. Horský masiv je tvořen krystalickými břidlicemi, v údolí se vyskytují krystalické vápence s krasovými jevy. Ve čtvrtohorách bylo území modelováno ledovcem, který vytvořil charakteristický amfiteátr řeky Moravy, mrazové sruby, kamenná moře a jiné periglaciální jevy. V údolí horního toku Moravy v krystalických vápencích a dolomitech vznikl kras s jeskyněmi, ponory a vývěračkami.

Rozmoří

Králický Sněžník Vodopisně je Králický Sněžník také pozoruhodnou lokalitou, neboť zde pramení hned tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří, (Liptovský potok s vodami Tiché Orlice a pak Labe do Seveního moře, Kladská Nisa do Baltského a Morava do Černého moře), proto také bývá Králický Sněžník nazýván "střechou Evropy". Nejdelší moravská řeka Morava zde pramení ve výšce 1380m n. m.

Západní hřbet tvoří státní hranici s Polskem, východní ohraničuje severomoravskou oblast (Černá kupa 1295 m, Sušina 1321 m, Podbělka 1307 m, Chlum 1116 m). Mezi těmito hřbety je hluboko zaříznuté údolí řeky Moravy, která pramení pod Králickým Sněžníkem (1424 m), kde je upravená studánka (1380 m).

Vrchol Králického Sněžníku

Králický Sněžník Na vrcholu Králického Sněžníku stávala od r. 1899 rozhledna vysoká 35 m, která byla r. 1973 zbořena. Zachoval se kamenný trojmezník království českého, markrabství moravského a hrabství kladského U základů zbořené turistické chaty vévodí širému okolí soška slůněte, odkud se otevírá výborný rozhled na Hrubý Jeseník, Orlické hory, Krkonoše a polské Soví hory.

Proč se Králický jmenuje Sněžník?

Název Králický Sněžník vyplývá z dlouhého zimního období, kdy sněhová pokrývka vydrží na vrcholu asi 8 měsíců v roce.
Letošní hříbata na webua
Jeseníky 20.06.16 - Byly přidány informace o našich letošních hříbatech: Bohéma, Remanence, Revenanta, Serenity, Solo Esence XXX - a Xaviera. .. více

Jarní nabídka koní k prodeji
Jeseníky 03.05.16 - Představujeme Vám jarní nabídku koní k prodeji z Hřebčína Chrastice. .. více

Další odchovanec Hřebčína Chrastice ve službách policie.
Jeseníky 23.06.15 - Valach Generalissimus Religiosa XLI - 24 se stane další posilou městské jízdní policie v Praze... více