Starokladrubští vraníci pod Sněžníkem  
Starokladrubští vraníci pod Sněžníkem

Starokladrubští vraníci pod Sněžníkem

Jezdectví, červenec 2002

Starokladrubští vraníci pod Sněžníkem

Cesta

Do Starého Města pod Králickým Sněžníkem vede krásná cesta východními Čechami. Při ní máte příležitost projet městečky a vesničkami, které znáte většinou z hodin zeměpisu, ale málokdy jste měli čas k jejich návštěvě - Doudleby nad Orlicí, Vamberk, Žamberk, Králíky, Hanušovice - tam se stéká Morava s říčkou Krupou, která vás dovede až do Starého Města. Tam vznikl před pěti lety nový jezdecký klub Ligra, jehož spoluzakladatelkou byla také Eva Halenková.

Začátky

V 90. letech byl ve Starém Městě privatizován státní statek. Nový právnický subjekt dostal jméno Ligra a převzal většinu činnosti původního statku. Pracovní náplní zůstával chov prasat, ovcí, dřevovýroba, zpracování lnu a také činnost jezdeckého klubu. Krásná okolní příroda i dostatek okolních hotelů a restaurací inspirovaly Evu Halenkovou k vybudování agroturistického střediska.

Ve Starém Městě má ježdění na koni tradici díky ing. Zdeňku Panskému či ing. Lence Wagnerové, kteří byli aktivními členy původního JK, a tak také do Ligry začali chodit zájemci o koně ze Starého Města i okolí. Náplní jezdeckého klubu byla péče o koně, ježdění, agroturistika a účast na menších jezdeckých závodech.

Dražby

Na podzim roku 2000 se E. Halenková dozvěděla o dražbě koní v Ratíškovicích na jižní Moravě. Jednalo se v našem koňařském světě o dost výjimečnou záležitost. Nebyla to klasická dražba koní typu Písku či Napajedel, ale vlastně likvidační rozprodej velkého chovu. Pro řadu koňařůto byl šok, že i tak zkušený dlouholetý chovatel jako je Josef Iš se dostal do finančních potíží, které jsou řešeny tak radikálním způsobem. Jenže chov je jedna věc a ekonomika druhá, a ne vždy se je daří úspěšně sladit.

Po složitém vývoji se na podzim roku 2001 stala vlastníkem části stáda Eva Halenková.

V současné době stojí ve staroměstských stájích 33 koní, z toho 12 chovných klisen starokladrubských, 5 belgických, dva plemeníci - Sacramoso Favorta XLIV, nakoupený ve Slatiňanech a českomoravský belgik 2696 Korbus, který je posledním zástupcem linie založené hřebcem Spirou z Lukova u Zlína, zbytek tvoří hříbata a mladí koně a 1 poník.

Výkonnostní zkoušky

Eva Halenková se s chovem starokladrubských koní seznamovala. Velmi jí v této činnosti byli nápomocni ve Slatiňanech.

Eva Halenková se rozhodla, že se na podzim roku 2001 se 2 klisnami zúčastní výkonnostních zkoušek. S velkým nadšením, ale bez předchozích zkušeností klisny připravili a odjeli do Slatiňan.

Na poprvé klisny dobře nedopadly. Jedna klisna neudělala těžký tah (opravu ale zvládla letos na jaře) a druhá skončila jako poslední. Do kondice se klisny za krátkou dobu aklimatizace také ještě nedostaly, a tak spoluúčastníci zkoušek, komisaři i diváci hleděli na klisny a jejich majitele poněkud zamračenými pohledy.

"Byla jsem z toho smutná," povzdechla si paní Halenková, "ale na druhou stranu to pro nás bylo velké poučení a teď již víme, co a jak trénovat a ve Slatiňanech nám nabídli přípravu koní na zkoušky, tak jako to nabízejí ostatním chovatelům. Myslíme si, že ještě letošní tříletá klisna nebude v takové kondici, protože je z "podtržených" hříbat. Ale za tři roky se již budeme moci prezentovat vlastním chovem, a pak se teprve ukáže naše práce a snažení..."

Na pastvině

Pod Králický Sněžník jsem se dostala jednoho hezkého májového dne, kdy se všichni koně pásli v rozlehlých výbězích. Klisny již byly pěkně nakrmené, v chovné kondici a kolem nich vesele skotačila letošní hříbata. Paní Halenková jednotlivé koně přestavovala a vyprávěla jejich příběhy.

Pak ke stájím přijel MVDr. Pavel Mareček na pravidelnou kontrolu. Zkušený koňský veterinář a chovatel welšů a welšcobů chválil svědomitost a péči paní Halenkové o všech 33 koní (k čemuž zvládá i péči o pětičlennou rodinu). A paní Halenková byla velmi ráda, že se jí o koně stará takový specialista. Všichni koně jsou pravidelně očkování proti tetanu a chřipce, odčervováni a ošetřováni dle okamžité potřeby.

Podkovářské služby výborně provádí Tomáš Pospíšil ze Zábřehu, o výcvik koní se stará jezdecky nadaná absolventka kladrubského učiliště Dáša Minarčíková, která koně pečlivě ošetřuje, jezdí i zapřahá.

A na koních samých byla znát spokojenost a klid. Myslím se, že i Josef Iš je jako chovatel koní rád, že se původní jeho koně dostali do dobrých rukou nejen u E. Halenkové, ale i u řady dalších chovatelů koní, a že je to takový životní příběh koní s dobrým koncem...

Králický Sněžník

Než opustíme oblast, jež je mimo jiné zvláštní tím, že se zde stýkají tři úmoří - Baltské, Severní a Černé moře, sdělíme si ještě, co všechno se z hlediska agroturistiky dá v této romantické krajině poznávat.

Již víme, že se zde chovají koně, že je možné si na nich zajezdit či vyjet v zápřeži. Možnost vyjížděk do okolní přírody je velmi pestrá a nejnáročnější a poněkud výjimečné jsou ty, které vedou až na vrchol Králického Sněžníku (1423 m n. m.), od nímž pramení horní tok Moravy.

Je to zde neprávem trochu zapomenutý kraj, který nabízí i možnosti lyžování, turistiky, cyklistiky, rybaření v pstruhových řekách či návštěvu zajímavých okolních městeček - Letohradu, Červené Vody, Žamberku, Velkých Losin, Jeseníku. Možná, že někdo z vás taková místa právě hledá...

Lenka Gotthardová

Všechny články o Hřebčínu Chrastice.

Letošní hříbata na webua
Jeseníky 20.06.16 - Byly přidány informace o našich letošních hříbatech: Bohéma, Remanence, Revenanta, Serenity, Solo Esence XXX - a Xaviera. .. více

Jarní nabídka koní k prodeji
Jeseníky 03.05.16 - Představujeme Vám jarní nabídku koní k prodeji z Hřebčína Chrastice. .. více

Další odchovanec Hřebčína Chrastice ve službách policie.
Jeseníky 23.06.15 - Valach Generalissimus Religiosa XLI - 24 se stane další posilou městské jízdní policie v Praze... více